X
تبلیغات
زولا

کانون قرآنی-فرهنگی ولیعصر(عج)

فعالیت های قرآنی و مذهبی در جمعی صمیمی

اعمال ماه محرم

پیش از اسلام عرب، جنگ در این ماه را حرام می‌دانست و ترک مخاصمه می‌کرد؛ لذا از آن زمان این ماه بدین اسم نامگذاری شد.(۱) و روز اول محرم را اول سال قمری قرار دادند.(۲) در توضیح این که چرا ماه‌های دیگر که جنگ در آنها حرام است، محرم نامیده نمی‌شود می‌توان گفت: چون ترک جنگ از این ماه شروع می‌شد به آن محرم گفتند.

این ماه در مکتب تشیع یادآور نهضت حضرت سیدالشهدا و حماسه‌ جاودان کربلاست. 

محرم از منظر ائمه(علیهم السلام) 

شیعیان از امام رضا(علیه السلام)، چنین نقل شده است:«وقتی محرم فرا می‌رسید، پدرم خندان دیده نمی‌شد، حزن و اندوه تا پایان دهه‌ اول بر او غالب بود و روز عاشورا، روز حزن و مصیبت و گریه ایشان بود.»(۳)همچنین حضرت امام رضا(علیه السلام) درباره‌ عاشورا می‌فرماید:«کسی که عاشورا روز مصیبت و اندوه و گریه‌اش باشد، خداوند قیامت را روز شادمانی و سرور او قرار خواهد داد.»(۴) 

اعمال شب اول ماه محرم 

۱ـ نماز: این شب چند نماز دارد که یکی از آنها به شرح ذیل است:دو رکعت، که در هر رکعت بعد از حمد یازده مرتبه سوره‌ توحید خوانده شود.در فضیلت این نماز چنین آمده است:«خواندن این نماز و روزه داشتن روزش موجب امنیّت است و کسی که این عمل را انجام دهد، گویا تمام سال بر کار نیک مداومت داشته است.»(۵)۲ـ احیای این شب.(۶)۳ـ نیایش و دعا.(۷) 

روز اول محرم 

اول محرم هر سال اولین روز سال قمری است. از امام محمدباقر(علیه السلام) روایت شده است: «آن کس که این روز را روزه بدارد، خداوند دعایش را اجابت می‌کند، همانگونه که دعای زکریا(علیه السلام) را اجابت کرد.»(۸)دو رکعت نماز خوانده شود و پس از آن سه بار دعای زیر قرائت گردد:«اللّهم انت الاله القدیم و هذه سنةٌ جدیدةٌ فاسئلک فیها العصمة من الشیطان و القوَّة علی هذه النّفس الامّارة بالسُّوء»(۹)؛ بارالها! تو خدای قدیم و جاودانی و این سال، سال نو است، از تو می‌خواهم که مرا در این سال از شیطان حفظ کنی و بر نفس اماره (راهنمایی کننده) به بدی پیروز سازی. 

روز دوم محرم 

در چنین روزی کاروان امام حسین(علیه السلام) در سال ۶۱ ه‍ .ق وارد سرزمین کربلا شد و با ممانعت لشکر حرّ مجبور به توقّف در آنجا گردید.(۱۰) 

روز سوم محرم 

از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) نقل شده است:«هر کس در این روز روزه بگیرد، خداوند دعایش را اجابت کند.»(۱۱)در آن روز سپاه عمر بن سعد وارد کربلا شد. 

روز چهارم محرم 

بی‌نتیجه بودن مذاکره حضرت سیدالشهداء(علیه السلام)، با عمر بن سعد برای وادار کردن لشکر وی به ترک جنگ و دعوت او و لشکرش جهت ملحق شدن به سپاه اسلام. 

روز هفتم محرم 

روزه گرفتن مستحب است. 

روز نهم محرم 

تاسوعای حسینی، روز محاصره‌ امام حسین(علیه السلام) و اصحابش در سرزمین کربلا توسط سپاه شمر.(۱۲) 

اعمال شب عاشورا 

۱ـ چند نماز برای این شب در روایات آمده است که یکی از آنها چنین است:چهار رکعت نماز که در هر رکعت بعد از سوره‌ حمد، ۵۰ بار سوره‌ توحید خوانده می‌شود. پس از پایان نماز، ۷۰ بار «سبحان الله والحمدالله و لا اله الاّ الله و الله اکبر ولا حول ولا قوة الاّ بالله العلیّ العظیم» خوانده شود.(۱۳)۲ـ احیای این شب کنار قبر امام حسین(علیه السلام).(۱۴)۳ـ دعا و نیایش. (۱۵) 

روز عاشورا 

۱ـ عزاداری بر امام حسین(علیه السلام) و شهدای کربلا، در این مورد از امام رضا(علیه السلام) نقل شده است:هر کس کار و کوشش را در این روز، رها کند، خداوند خواسته‌هایش را برآورد و هر کس این روز را با حزن و اندوه سپری کند، خداوند قیامت را روز خوشحالی او قرار دهد. (۱۶)۲ـ زیارت امام حسین(علیه السلام).(۱۷)۳ـ روزه گرفتن در این روز کراهت دارد؛ ولی بهتر است بدون قصد روزه، تا بعد از نماز عصر از خوردن و آشامیدن خودداری شود. (۱۸)۴ـ آب دادن به زائران امام حسین(علیه السلام).(۱۹)۵ـ خواندن سوره توحید هزار مرتبه.(۲۰)۶ـ خواندن زیارت عاشورا. (۲۱)۷ـ گفتن هزار بار ذکر «اللّهم العن قتلة الحسین(علیه السلام).»(۲۲) 

روز دوازدهم محرم 

ورود کاروان اسیران کربلا به کوفه و شهادت حضرت سجاد(علیه السلام) در سال ۹۴ ه‍ .ق.روز بیست و یکم محرم۱ـ روزه‌ این روز مطلوب است. (۲۳) 

 

 

پی‌نوشت‌ها:۱- مصباح کفعمی، ص ۵۰۹٫۲- فرهنگ عاشورا، ص ۴۰۵، جواد محدثی.۳- وسائل الشیعه، ج ۵، ص ۳۹۴، حدیث ۸٫۴- همان، حدیث ۷٫۵- بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۳۳۳؛ وسائل الشیعه، ج ۵، ص ۲۹۴، حدیث ۱؛ مفاتیح الجنان، ص ۲۸۶٫۶- مصباح المتهجد، ص ۷۸۳٫۷- بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۳۲۴٫۸- عروة الوثقی، ج ۲، ص ۲۴۳؛ وسائل الشیعه، ج ۷، ص ۳۴۷، حدیث ۳٫۹- بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۳۳۴٫۱۰- فرهنگ عاشورا، ص ۴۰۶٫۱۱- عروة الوثقی، ج ۲، ص ۲۴۲؛ وسائل الشیعه، ج ۷، ص ۳۴۸٫۱۲- وسائل الشیعه، ج ۷، ص ۳۳۹، حدیث ۱٫۱۳- همان، ص ۲۹۵، حدیث ۴ و ۵٫۱۴- بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۳۴۰٫۱۵- همان، ص ۳۳۸٫۱۶- بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۴۳، حدیث ۵٫۱۷- کامل الزیارات، ص ۱۷۴، حدیث ۵ و ۶٫۱۸- وسائل الشیعه، ج ۷، ص ۳۳۸، حدیث ۷٫۱۹- کامل الزیارات، ص ۱۷۴، حدیث ۵٫۲۰- وسائل الشیعه، ج ۷، ص ۳۳۹، حدیث ۸٫۲۱- کامل الزیارات، ص ۱۷۴٫۲۲- مفاتیح الجنان، ص ۲۹۸٫۲۳- بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۳۴۵، حدیث ۱٫

“سید عباس رفیعی پور

تاریخ ارسال: جمعه 4 آذر‌ماه سال 1390 ساعت 08:17 ب.ظ | نویسنده: سایبان | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد